1xbet
VERME BİLİNCİ
Aydın UZKAN

VERME BİLİNCİ

Bu içerik 318 kez okundu.
Reklam

                            VERME BİLİNCİ

  Kaliteli insan olmanın  bir simgesi ve yaşamın güzel yanının bir göstergesi vermektir. Değerlerin erozyona uğramaya başladığı bu çağda varoluşu anlamlı kılan onurlu bir eylemdir. Öyle şifalıdır ki bu, nice yangınları söndürür. Hayatın anlamı , insanlığın en parlak  nişanı bu küçücük kelimede gizlidir. Çünkü hayat neleri aldığınıza göre değil, neleri verdiğinize göre şekillenmektedir.

  İnsanoğlu verdikçe zenginleşir. ‘’Verilen bir şey azalır’’ diyenler aldanırlar. Onlar  olayları dış görünüşüyle değerlendirip  yüzeysel düşünenlerdir. Oysa ki sahip olup özenle korunan her şey  bir gün yitirilebilir ama verdikleriniz her zaman sizindir. Mevlana ne güzel söyler; ‘’Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez’’ Üstelik kendi isteği ile, gösterişten uzak ve candan verildiği  zaman verilenden daha çoğunun alınacağı kesindir.

   Vermek sadece maddi değildir. Sıkıntıda olan birini ziyaret edip moral vermek ,  birkaç cümle konuşup huzur vermek, gerekiyorsa öğüt vermek maddi karşılığı olan nice vermelerden üstündür. Her bir vermenin ayrı bir zevki ve mutluluğu vardır. Verenin verdikçe bedeni ve ruhu huzura yol alır. Mala olan bağımlılığı azalır ve cömertliği artar. Yapılan psikolojik istatistikler, hediye vermenin insani hediye almaktan daha çok mutlu  ettiğini göstermiştir. Etrafınızdaki huzur dolu ve  neşeli  insanlara  bir bakın. Onlar mutluluğun sırrının, aldıklarında değil verdiklerinde gizli olduğunu idrak edenlerdir. Vermenin  hazzı ile  mutlu olanlardır. Onlar, sözlerin efendisinin ‘’Veren el alan elden üstündür’’ düsturunu ilke edinenlerdir.

  İnsandaki bencillik  eğilimini dengede tutabilmek vermekle  mümkündür. Verme eyleminden nasibini alanlar ben merkezci  ve bencil yaşamdan kurtulanlardır. Çünkü  bencil kişilerin algıları vermeye değil almaya ayarlıdır. Onların sözlüklerinde vermek yoktur . Böyle biri bir kış günü  denize düşer. Etraftan görüp yardıma koşanlar  adama bağırır ‘’Ver elini ver elini ‘’ Adam  ise duymazlıktan gelip oralı bile olmaz. Elini verse sudan çıkacak durumda olduğu halde aldırış bile etmez. Olayı gören ve o adamı tanıyan bir  kişi hemen kıyıya koşup suya doğru  eğilir  ve bağırmaya başlamış ‘’ al elimi al elimi ‘’ ve adam kurtulur. Orda bulunanlar bu duruma bir anlam veremeyince adam şöyle der ; ‘’Bu adam hayatta vermek nedir bilmez. Hep almaya alışmıştır. Siz ise ver elini diyorsunuz. Ondan hiç alışık olmadığı bir şeyi istiyorsunuz. Ben ona sevdiği tarzda seslendim ‘’

     Verme ne kadar gizli olursa, yaşanacak iç huzuru ve mutluluk ta o kadar yoğun olur. Durmadan reklam edilerek  şova dönüştürülen vermelerin verdiği mutlulukta  ise o oranda  azalır.  Büyükler ne güzel tavsiye etmişler; ‘’ sağ elinin verdiğini sol elin duymasın !’’ Hatta atalarımız geçmişte  camilere sadaka taşı koymuşlar. Kimin ihtiyacı varsa ellerini bu sadaka taşının dibine daldırıp kimin koyduğu belli olmayan paralardan alırlarmış. Gizlice verilen ve alanı utandırmayan bu veriş,  yaşamın her dizeyinde uygulanması gereken bir usul olmalıdır.

   Ne verildiği kadar nasıl verildiği de  önemlidir. Karşılık bekleyerek  bir  şeyi  vermek , “al gülüm, ver gülüm” tarzında  bir alış veriştir. Hiçbir tohum asla çiçeği göremez. Bu yüzden karşılığını umarak değil samimi olarak candan  vermek gerekir.  Bir gün, çiftliğin birinde bir domuz komşu ahırdaki ineğe insanların kendisini hiç sevmediğinden dert yanmaya başlamış. ‘Senden ise’ demiş, ’hep güzel sözlerle bahsediyorlar. Anlıyo­rum; sen onlara süt veriyorsun. Ama ben onlara daha da fazla­sını veriyorum. İnsanlara etimi veriyorum, derimden ayakkabı yapılıyor. En iyi fırçalar da benim kıllarımdan yapılır. Hâlâ daha beni niye sevmezler, anlamıyorum? İnek, üzüntü içindeki domuza bir müddet öylece baktıktan sonra:‘Belki de’ dostum dedi, ‘sen bütün bunları insanlara ancak öldükten sonra verdiğin halde, ben verdiklerimi hayatta iken verdiğimdendir.

  Mevlana’nın dediği gibi ‘’Ecel verileni almadan önce, verilmesi gereken her şeyi vermek gerekir ‘’Çünkü vermek  insanı canlı kılan yaşamın temel kurallarından biridir. Yaşamın her düzeyinde gerçekleşirse  toplumsal nabız atmaya devam eder.Verme eylemi gerçekleşmediğinde ise yaşam durmaya başlar. Sahi, nefesinizi vermediğinizi düşünsenize ?

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Nevşehir İş İlanları
Nevşehir İş İlanları