1xbet
A C A B A !
Aydın UZKAN

A C A B A !

Bu içerik 445 kez okundu.
Reklam

 

                               ACABA !

    Ağızdan çıktığı anda merak, tereddüt  ve şüpheyi  peşi sıra sürükleyen onca kelime vardır. Bunlardan biri de acabadır. Merak,  kararsızlık ve kuşkuyu anlatan bu kelime, bazen insanın aklını en çok yoran , bazen de  gereksiz  zihinsel  işgallerin  failidir. Beklentisi bol bir sorudur o. Kocaman bir soru işareti yerine de kullanılabilecek olan ‘’acaba’’, hayata ironi katan  cevaplar ortaya çıkarır.

 Acaba,  insanların  şaşırmışlıklarını, doğruları kabullenemeyişlerini ya da acizliklerini ele veren ipucudur . Rahatsız ve rahat duramayan zihinlerin parazitidir . Rahat bir uyku dahi uyutmaz. Uyutsa bile kâbuslar gördürür. ‘’Zihnimizdeki, kalbimizdeki sorunlara eklenen, “acabalarımız” bizi daha da karamsar hâle sokar. Daha vicdanıyla ve nefsiyle yaptığı savaştan zafer elde edememiş insanı, oldukça zorlar acabalar. Çünkü kuşkuculuk ve takıntılı olmak bir yana şeytan da çok sever, insanın kendiyle çatışmasını. Bunun adı vesvesedir zaten, şeytanın en sağlam numaralarından biridir’’(1)

Sağlıklı bir zihin yapısı elbette sorgulamalı, irdelemeli ve acaba demelidir ancak paranoya boyutuna varmadan. Hayallerin yarım kalmasını elbette istemez kimse ama yoğun acabalar içinde dolanırken yorulur insan. Çoğu insanın zihninde ve dilinde vardır  acabalar . Acaba dedikten  sonra, yaşanan olaylar ve verilecek  tepkiler bir cerrah hassasiyeti ile derinlemesine düşünülür. Nadiren söylemek neyse de , eğer ki bu kelime  dillere pelesenk olmuş ise , o zaman zihinlerde bir kararsızlık furyası  hüküm sürüyor  demektir. Bu kararsızlık rüzgarına kapılanların  zihinlerinde  ‘’Acaba öyle mi yapsaydım , acaba diğerini mi seçsem  ‘’ gibi yüzlerce cümle  feveran eder. Bu hal onların beynini yer bitirir. Motivasyonu düşürüp özgüveni  ve kendine olan saygısını azaltan acaba’lar kaygıların da üst seviyede seyretmesine neden olarak, kişinin ruh sağlığını da olumsuz etkiler

Öte yandan,  gerçek çıkan ve travmalar oluşturan acabalar yüzünden, şüphecilikte zihnimizin filtresi olur. Bu durum  duyguların değil zekânın kusurunu yansıtır. Bu kusuru görmeyenlerin hayatında gelmesi beklenenler gelse, geçmesi beklenenler geçse de acabalar hep olacaktır.

 Acaba , kimi zaman da geçmişle barışık olup olunmadığının bir ölçüsüdür. Öyle ki, geçmişi  ile  barışık olanlar  acaba ve keşke’leri unutup  hep iyi kileri hatırlayanlardır. İnsanın aklına  sık sık acaba kelimesin gelmesi  kalp ile mantığın, iyi ile kötüye yorulabilecek olayların arasında sıkışıp kalacağının resmidir.

  Bir acaba’nın  bir diğer acabayı doğurması an meselesidir. Bu zincirleme düşüncelerin  kilitlenmesine  kadar sürer.  Zihin tereddütlerin girdabında  can çekişirken , bir girdaptan bir girdaba düşer insan.  Ve sonunda acaba’ların neden olduğu sorular , belirsizlikler ve kararsızlıklar yüzünden  boğulacak gibi olur. Çıkacak yol bulamayıp endişenin artması ile birlikte  yaşadığı bu  çaresizlik onu tükenişe doğru çeker  götürür.  Harap olup bitap düşer. Kişisel gelişim uzmanı Sıtkı Aslanhan acaba ile ilgili olarak bir kitabında  şöyle der:‘’Acaba sorusunu sormaya başladığınız an gücünüzün, enerjinizi kaybettiğiniz andır. İçerde bir kurt beyni kemirmeye başlamıştır. Kemirdikçe gücünüzün azaldığını hissedeceksiniz. Tereddüt etmeyin. Hayatın bazı anları vardır. Örneğin kaza yapanlar bir anlık tereddütle ; sollasam mı solamasam mı geçsem mi geçmesem mi ? Frene mi bassam, gaza mı bassam ?’’ derken bir an bir tereddüt. Allah muhafaza…’’(2)

 Acaba,  umut edilerek  başlanan bir süreci baltalayan , zalim bir  kelimedir. Bu yüzden hayatın her alanında oluğu gibi, ‘’acaba ‘’ derken de denge elden bırakılmamalıdır. Uzun soluklu huzur isteniyorsa , hayatı acabalarla yaşamak yerine, kaptanı iyi ki olan gemilere  binilmelidir. Göreceksiniz ki; o gemi selamet sahiline ulaştığında sizde kurtulacaksınız, fareler de…

 

  1. Genç Dergi ; Salih YÜZGENÇ
  2. Duyarlı Gencin Hayat Rehberi ; Sıtkı ASLANHAN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Nevşehir İş İlanları
Nevşehir İş İlanları