bets10casino maxi

KOMŞULUK HUKUKU

Şu günlerde Cemre havaya düştü,sonra suya,daha sonrada toprağa düşecek…Acaba dostlar bir cemre de içimize düşse içimizi ısıtsa,örülmüş duvar gibi yüreklerimizi,katılaşmış duygularmızı ısıtsa da herkese gönlümüzü açabilsek fena mı olur?
Bu makale 23 Şubat 2012, Perşembe 09:45:18 eklenmiş ve 784 kez görüntülenmiştir.
Gökhan Çevik

 ‘’Komşusu açken,tok gezen bizden değildir’’ diyen bir peygamber ümmeti olarak, islam hukuku ve islam akaidi’ne uygun olarak hareket etmek, içinde sevgi, saygı ve hoşgörülü olmak yüreğimizden akan imanımızın,varoluşumuzun bir damlasıdır.

 Dostlar, komşuluk kavramını avam lisanımla anlatmak istedim.Sürçü lisan edersem şimdiden affınızı, istirham ediyorum.İnşallah dua edin, doğru şeyler söyleyeyim.Durumu Osmanlıdan bu yana gelişen olaylardan ele almak istiyorum.Osmanlı evleri mahalle görüntüsünde, evlerin önünde avlular,dışarıda oturma yerleri,evlerin kapıları ve pencereleri  birbirine bakar,insanlar arasında bir yürek birliği, kadim bir dostluk vardır. Evde biten herhangi bir şeyi komşudan istemenin en kestirme yolu yine bu pencerelerdi: “Hû komşu, misafir geldi de bir içimlik kahveniz var mı?” diye başlayan sohbetler genelde koyulaşır, vakti unutturur, ama komşuluğu da ilerletirdi.Herkesin birbirine güveni tam,hiçbir kimse birbirinden çekinmez,gönlünü ve yüreğini birbirine açabilirdi. İşte böyle bir kültür anlayışı ve büyük bir medeniyetin varisleri olarak ve dini inancımızın hayatımıza yaşam tarzı olarak yansıması, bizleri daha anlaşılır,daha başarılı,daha mutlu,daha inançlı daha… daha…diye saymakla bitmeyecek kadar, hem dünyevi hemde uhrevi faydaları olması kaçınılmazdır.

’’Ev alma komşu al’’ anlayışı hep aklımızda vardır ancak,hep olumsuzluklar başımıza geldiğinde bu sav’a başvururuz.Acaba,iyi gün dostu olarak komşularımız yok mudur? Var elbette bir arkadaşımın başından  geçen bir olayı anlatmak istiyorum; Gecenin bir vaktinde hastalanmış ve üst kat komşusu olan Dr.Bey çocukların haber vermesiyle birlikte derhal elinden ne geliyorsa yardım için koşmuş. Başka bir komşusu arabasıyla hastahaneye kadar ona refakat etmiş.Oysa,apartmanda onca insan otururken ve komşu olarak ona yardımda bulunması gerekirken bir geçmiş olsun nezaketinde bile bulunmamışlar!! İşte dostlar, komşuluk kavramı çok ince bir nükte olarak gözümüze çarpıyor. Komşuluk bir ailedir,bir gönül birlikteliğidir, bir dünya birlikteliğidir, bir sevgi ortamıdır, sıcak dostlukların oluşmasına medar olur, bunu anlayıp idrak etmek gerekir. İyi günde ve kötü günde yanında olan gerçek dost, komşudur.

Şu günlerde Cemre havaya düştü,sonra suya,daha sonrada toprağa düşecek…Acaba dostlar bir cemre de içimize düşse içimizi ısıtsa,örülmüş duvar gibi yüreklerimizi,katılaşmış duygularmızı ısıtsa da herkese gönlümüzü açabilsek fena mı olur? Bizlerde git gide şöyle bir hastalık zuhur ediyor.Her alanda arabeksleşiyoruz dostlar, hep batıya benzeme, batının kültürünü alma anlayışı bizleri uçuruma doğru itiyor. Kendi kültürümüzü araştırmak, analiz etmek, sentez çıkarmak gibi bir kurgu içine giremiyoruz, hep kavga, müstehcen yayınlar, iftira ile yüreklerde derin kirlenmeler meydana geliyor.Bu sefer gün şaklaban ve dalkavuklara doğuyor. Laf,söz,gıybet,iftira biri bin parça olarak kulaklarımızda ses kirliliğine,gönüllerimizde duygu kargaşasına dönüşerek içinden çıkılmaz bir hale girmemize sebep oluyor.

Komşunun, komşudan bazı hakları vardır bunlarıda unutmamak gerekir mesala, Karşılaşınca selâm vermek, Hastalığında ziyaretine gitmek, Başına bir musibet gelince onu teselli etmek ve derdine ortak olmak, Sevindirici bir olay karşısında onu tebrik ederek mutluluğuna katılmak,  Kusurlarına göz yummak, Açığa çıkan ayıplarını örtmek, Yardım isteyince ona yardım etmek, Komşusundan haksız fayda ummamak,  Komşusuna kötü gözle bakmamak gibi ilkeleri sıralayabiliriz.

İşte, böyle olması gerekir inanan müslümanların komşulukları, aynı zamanda bunlar adab-ı muaşeret kurallarındandır,böyle olsun ki dostluklar ebedileşsin, iyi komşu arkasından giden komşusuna üzülürken,giden komşu da hoş sada bırakarak gitsin.Evet dostlarım, müminler ancak kardeştir ayetine mashar olup, din kardeşlerimizle kavga,döğüş,nizahlaşma gibi eylem ve söylemlere girmeden, hayatımızı idame ettirmenin gayreti içerisinde olmalıyız diye inanıyor ve düşünüyorum.

Gökhan Çevik  

  23.02.2012

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz.
Çok Güzel
Güzel
iyi
Kötü
Gülşehir - Gülşehir Haber - Gülşehir Medya - Haberleri -Gulsehir Haberleri
© Copyright 2013 GÜLSEHİR MEDYA '' Haberin Merkezi''. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜLŞEHİR
Mantarkaya
Gülşehir Belediyesi
GÜNDEM
Trafik Kazaları
SPOR
Fenerbahçe
NEVŞEHİR
Nevşehir
SİYASET
Mehmet Varol
Vahdi Arısoy
Mustafa Açıkgöz
Nevşehir Milletvekili