1xbet

Çalışanlar Mahallesinde 25 Mart Bahar Bayramı Kutlandı

Gülşehir’in Çalışanlar Mahallesinde ikamet eden Muhacirler yine bir 25 Martta bir araya gelerek baharın gelişini kutladılar. Kutlamalara Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi Arısoy ile İl Genel Meclisi Üyesi Hilmi Ergene de katıldı.

Çalışanlar Mahallesinde 25 Mart Bahar Bayramı Kutlandı
Bu içerik 1477 kez okundu.

Gülşehir’in Çalışanlar Mahallesinde ikamet eden Muhacirler yine bir 25 Martta bir araya gelerek, hem baharın gelişini, hem mübadelede geldikleri gün olan 25 Mart gününü kutladılar.

Edinilen bilgilere göre, 1924 yılında yapılan mübadele ile Yunanistan'ın Selanik Kentinden gelerek Gülşehir'in Çalışanlar Mahallesine yerleşen Muhacirler, geleneklerini sürdürmeye devam ediyor. Her yıl 25 Mart gününde yaptıkları gibi bugünde 40 evden gelen bulgur, yağ ve salça ile harmanladıkları pilavı içlerine barışı, sevgiyi, dostluğu da katarak pişirip misafirlerine ikram ettiler.   Halk arasında Mantufar denilen ve birgün önceden her kişinin belirlediği bir nesnenin çömlek içine atılarak 25 Martta çıkartılan çömleği mahalle sakinlerinden birinin çömlek içinden çekip sahibine mani okudukları geleneği de yaşattılar.  

Bu yılki kutlamalara Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi Arısoy ile İl Genel Meclisi Üyesi Hilmi Ergene’de katılırken çocuklara balon ve plastik top hediye ettiler.

Genç ihtiyar ve çocukların katıldığı birçok oyunla devam eden kutlama, gelecek yıl buluşmak dilekleri ile sona erdi.

25 Mart 2018

Gülşehir 25 Mart Kutlama Bahar Bayramı Mübadele çalışanlar Mahallesi Muhacir Selanik haber Gülşehir Medya fib Mantufar bulgur pilavı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Nevşehir İş İlanları
Nevşehir İş İlanları